Ogrodoteka.pl

Aktualnie jesteś: Strona główna » Aktualności » Zadaszenia tarasów i balkonów

Zadaszenia tarasów i balkonów

2017-06-25

Zakątek ogrodowy lub taras to miejsca,  w których latem chcielibyśmy spędzać jak najwięcej czasu. Nie da się jednak ukryć, że pogoda w Polsce jest zmienna. Dlatego, urządzając umeblowane miejsce do odpoczynku na świeżym powietrzu, należy zadbać o odpowiednie zadaszenie. Potrzebne jest zabezpieczenie przed deszczem, wiatrem, a także przed nadmiernym słońcem. Poniżej podpowiadamy, jakie mamy możliwości, jeśli zależy nam na urządzeniu zakątka ogrodowego.

 

Markizy ogrodowe

Osoby, które mają do zaaranżowania miejsce przylegające do budynku, chętnie decydują się na markizy ogrodowe. Mimo że wydaje się to oklepane – wszak każdy z nas zna pasiaste kawałki hałasującego materiału, kojarzone najczęściej, nie wiedzieć czemu, z lodziarniami. Jednak już pobieżny rekonesans w pierwszym-lepszym sklepie z akcesoriami do ogrodów mówi nam, że czasy się zmieniły i markizy mogą wyglądać naprawdę efektownie. Poza niesamowitym wyborem materiałów, kolorów i faktur materiałów, z których są wykonane (co pozwala na wybranie z pewnością czegoś stylowego), nowoczesne markizy są przede wszystkim naszpikowane elektroniką. Automatyczny system rozsuwania i zwijania, czujniki sczytujące parametry pogodowe, zdalne sterowanie… to wszystko bardzo mocno przemawia za markizami. W dodatku, decydując się na markizę, odsuwamy od siebie problem dopasowania wymiarów zadaszenia, co jest przydatne, gdy nasz taras ma niestandardowe gabaryty. Być może nowoczesne markizy z systemem sterowania będą zawsze droższe niż parasole, ale kalkulując, powinniśmy tutaj policzyć również komfort, który zyskujemy, decydując się na nieco większą inwestycję.

 

markiza tarasowa

Na zdjęciu: nowoczesna markiza ogrodowa

 

Parasole na balkony i tarasy

Nieco mniej zobowiązujący finansowo i aranżacyjnie jest parasol ogrodowy. Tutaj również – w dzisiejszych czasach znajdziemy chyba wszystko. Parasole w kształcie podłużnych liści, wielkie baldachimy, które mogą być osłoną nawet dla stołu z dwunastoma miejscami siedzącymi, czy piękne okrągłe, romantyczne, koronkowe parasolki wprowadzające do ogrodu bardzo specyficznego klimatu. Zdecydowanie jest w czym wybierać. Na parasole powinny zwrócić w szczególności uwagę te osoby, których głównym problemem jest brak miejsca w ogrodzie. Dzięki coraz bardziej nowoczesnym rozwiązaniom, parasole możemy przyczepić do ściany lub ulokować na barierce balkonu. Wszystko bez szwanku dla estetycznego wymiaru całej aranżacji.

parasol ogrodowy na bocznej nóżce

Na zdjęciu: duży parasol ogrodowy na bocznej nóżce.

Szukając parasola ogrodowego, sprawdźmy dokładnie, z jakiego materiału uszyta jest jego czasza. Jaki jest rodzaj mocowań, jak wygląda kwestia przemakalności, czy poszycie jest odporne na przenikanie promieni słonecznych? Ważny jest także kolor: odpowiednio dobrany, może znacznie zmienić aranżację przestrzeni. Jasne parasole, niezwykle ostatnio modne, wprowadzają do otoczenia świeżość, wskazują nieco na minimalizm, dodają elegancji w nowoczesnych aranżacjach. Coraz częściej jednak spotkamy się też z parasolami o mniej oczywistych kolorach. Na przykład: czarne. Świetnie pasują do kamienia, do ogrodów stylizowanych na śródziemnomorskie, w których  znajdziemy dużo kamienia, dużo sukulentów i donic.  

parasol ogrodowy czarny

Zdj. Ciemne parasole ogrodowe świetnie sprawdzają się w aranżacjach nawiązujących do stylu śródziemnomorskiego.

 

Istotna jest też kwestia stelażu: to właśnie on mówi najwięcej o trwałości i niezawodności parasola. Parasole ogrodowe ze stalowym stelażem uchodzą za najmocniejsze. Nie należy jednak też odrzucać drewna. Nowoczesne drewniane parasole mogą zaskoczyć solidnością wykonania – szczególnie, gdy  mamy do czynienia z drewnem egzotycznym, charakteryzującym się wyjątkową odpornością na wilgoć i słońce, a także na działanie czynników mechanicznych. Zdecydowanie natomiast odradza się kupowania parasoli wspartych na plastikowych rurkach – trwałość takich produktów nie jest imponująca. Plusem w tym przypadku jest bardzo niska cena dla takich produktów: za mniej niż 300 zł można mieć parasol ogrodowy, który wcale nie musi wyglądać źle. Jeśli dodatkowo o niego zadbamy, ustawimy w miejscu osłoniętym od słońca, wówczas możemy spodziewać się, że posłuży  nam nieco dłużej niż przez jeden sezon.

parasol ogrodowy drewniany biały na drewnianym stelażu

Na zdjęciu: parasol ogrodowy na drewnianym stelażu.

Dylemat w wyborze: markiza, czy parasol, powinien rozstrzygać się głównie  w oparciu o analizę tego, jak wiele mamy miejsca i ile zakładamy zapłacić za osłonę. Ważne jest też to, jak paląca jest nasza potrzeba ochrony przed słońcem, czyli czy nasz taras znajduje się po słonecznej, południowo-wschodniej stronie, czy też jest zlokalizowany na północy budynku? Nie da się bowiem ukryć, że markizy szczelnie zasłaniają dopływ promieni słonecznych. Ukryjemy pod nimi całą nawierzchnię tarasu, ale też, co ma swoje gorsze strony, całkowicie zasłonimy dopływ światła do pomieszczeń, których okna wychodzą na zadaszony taras. Problem jest oczywiście połowiczny, bo markizę można w razie potrzeby zsunąć. Ma to niebagatelne znaczenie zimą, gdy promieni słonecznych w naszej szerokości geograficznej  nigdy dość.

Parasole ogrodowe, nawet te największe – nie zapewnią nam tak dobrej ochrony jak markizy. W dodatku, problemem jest wiatr. Nie dość, że nie ochronią nas przed nieprzyjemnymi podmuchami wichury, to jeszcze same potrzebują pomocy w takich warunkach.

Panele poliwęglanowe na taras

Jest to zdecydowanie najdroższa opcja. Zainstalowanie stelażu pokrytego panelami poliwęglanowymi musi być przemyślanie: pochłania środki, czas, a co najważniejsze, taka konstrukcja zostanie z nami na dłużej. Poliwęglan to tworzywo sztuczne, o litej lub kanalikowej strukturze, dostępny w formie paneli. W sklepach znajdziemy gotowe zadaszenia, które trzeba złożyć w całość posługując się instrukcją obsługi. Panele poliwęglanowe są wówczas wsuwane w drewniane lub aluminiowe stelaże. Sam poliwęglan może być lekko barwiony – na przykład na brązowo – lub zupełnie przezroczysty. W tym ostatnim przypadku uzyskamy efekt szklanej tafli. Z tym plusem, że poliwęglan jest oczywiście od szkła zdecydowanie bardziej wytrzymały: grad, uderzenia piłki do zabaw, fruwające podczas wichury gałęzie, czy napór śniegu podczas zimy zdecydowanie nie zagrożą konstrukcji z poliwęglanu.

aluminiowe zadaszenie tarasu wykonane z płyt poliwęglanowych i aluminium

Na zdjęciu: zadaszenie tarasu, wykonane z poliwęglanu, wsparte na aluminiowej konstrukcji. Model na zdjęciu ma wymiary: 3 m x 4,25 m. Szkielet malowany jest proszkowo, co sprzyja zachowaniu całości jak najdłużej w stanie wolnym od korodowania. Mimo stosunkowo wysokiej ceny, zaletą tego typu wiat jest całkowicie standaryzowany proces składania konstrukcji, z którym poradzi sobie każdy laik. Ponadto, większość producentów umożliwia zamówienie niemal każdego rozmiaru. Powierzchnia wiaty ze zdjęcia powyżej może być powiększana nawet do osiemnastu metrów szerokości.

Zadaszenia tego typu są mało mobilne, mogą zasłaniać słonce, jednak nie można odmówić im urody i niebagatelnej wygody, jaką niesie ich zakup. Zdecydowanie też poleca się je osobom, które dopiero szukają pomysłu na zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Wiata ogrodowa, przylegająca do ściany, może natychmiast nadać charakteru całej aranżacji ogrodu. Możemy obsadzić je roślinami pnącymi, można też zawiesić na nich lampki przystosowane do bytowania na zewnątrz, a ponad wszystko: służą jako miejsce nieskrepowanego relaksu. Dzięki temu, że zadaszają bardzo duża powierzchnię, można poszaleć z ilością mebli ustawianych na tarasie. Pod wiatą zmieści się rozłożysty stół obiadowy, leżaki balkonowe luz też szeroki, kolumbijski hamak.

drewniana pergola na taras. Zabudowa tarasu z drewna

Na zdjęciu powyżej: zabudowa tarasu z drewna. Wypełnienie płytą pleksi. Słupy wspornikowe wzmocnione i odseparowane od podłoża metalowymi elementami.

Pleksi i szkło na tarasie

Zamiennie dla nawierzchni z poliwęglanu, można zastosować również płyty z pleksi. Mimo że wydają się już być pieśnią przeszłości, to jednak w nowoczesnym wydaniu potrafią wyglądać fenomenalnie. Nieśmiertelne jest też szkło. Jednakże tutaj należy uważać: jest dość kruche, zwłaszcza w porównaniu z poliwęglanem. Nie jest tanie, trudno o utrzymanie go w czystości, doprowadza do przegrzewania się nawierzchni tarasu, a tym samym – do obniżenia komfortu wszystkich osób użytkujących taras w czasie lata – zadaszenie ze szkła doprowadza do tego, że miejsce to jest użyteczne na długo po zapadnięciu zmroku. Jednakże chętnych na szklane zadaszenie nie brakuje, bo jest ono po prostu piękne!

szklane zadaszenie na taras

Zadaszenia szklane nad tarasem

Wróć do listy »

Partnerzy

  • Ogrodosfera
  • Eco-Market.pl
  • PanMajster.pl
  • Fabryka Ogrodów
  • Portal  e-ogrody.pl
  • GardenWay Romania
  • Pomocspołeczna.rybnik
  • OPS Rybnik

REKLAMA w serwisie

Informacje ogólne

Twoje konto

Społeczności

Bezpieczne

Płatności online

Masz pytania?

Zadzwoń do nas


Ogrodoteka.pl to branżowy katalog internetowy, w którym znajdziesz szereg przydatnych informacji na temat firm z branży ogrodniczej. Reklama na naszym portalu pozwoli zaistnieć twojej firmie w sieci. Wizytówki w serwisie zawierają wszelkie niezbędne dane kontaktowe, opis działalności firmy, mapkę dojazdu oraz galerię zdjęć.